Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     


Zupy

Przepisy kulinarne owocowo - warzywne, zupy w głównej mierze bazujące na owocach lub / i warzywach.

.: Zupy :.
Zupa z dyni ma mleku

Zupa z brokułów lub kalafiorów

Zupa-krem z brokułów

Zupa z brukselki

Zupa-krem z brukselki

Zupa przecierana z cukini

Zupa z dyni na kwaśno

Zupa przecierana z jarmużu

Barszcz z kapustą pekińską i boćwiną

Zupa z portulaki lub szpinaku nowozelandzkiego

Zupa z pasternaku

Zupa z salsefii lub skorzonery

Zupa-krem z salsefii lub skorzonery

Zupa z selerów naciowych
 

   




 
     

.
   Zupa to potrawa, która w polskiej tradycji gotowania zajmuje bardzo ważne miejsce. Utarło się bowiem, iż zawsze pierwszym daniem obiadowym powinna być ta właśnie potrawa. Większość zup ma zazwyczaj postać wywaru, powstałego po gotowaniu określonych składników. Najczęściej jest to wywar warzywny- nie ma jednak na to reguły. Wiele zup nie wymaga jednak uprzedniego przygotowywania wywarów. Powstają one na skutek zmieszania i wspólnego ugotowania określonych dla danego rodzaju zupy składników.

   Jedzenie zup sprzyja utrzymywaniu dobrej sylwetki i zdrowia. Nic dziwnego, w końcu w głównej mierze składają się one z warzyw, które są dla nas niewątpliwie bogatym źródłem witamin. Niestety, coraz częściej rezygnuje się z ich przyrządzania. Ludzie wola kupować gotowe produkty (na przykład Fast foody) lub kupować zupy w formie instant (zalać wodą i już są gotowe do jedzenia). Taki styl życia nie wpływa korzystnie na nasz organizm. W sproszkowanej zupie nie znajdziemy tylu witamin i składników odżywczych, co w jej naturalnym odpowiedniku. Dlatego też trzeba wziąć się wreszcie do roboty i zacząć się zdrowo odżywiać.



   Właściwe przygotowane zupy posiadają wiele witamin, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Jest przecież wiele zup, które „leczą” (na przykład rosół) czy też działają wspomagająco na odchudzanie (popularna niegdyś „zupa prezydencka”). Jednak aby taka zupa posiadała te swoje magiczne właściwości, trzeba pamiętać o kilku zasadach, które w trakcie przygotowywania jej należy zastosować. Po pierwsze, aby zupa działała odchudzająco, nie może być bardzo słona- sól zatrzymuje wodę w organizmie i tym samym zaburza proces odchudzania. Ponadto nie może być również zbyt pikantna. Należy również uważać, szczególnie w przypadku przygotowywania wywarów mięsnych jako bazę do zupy, by zebrać jak najwięcej tłuszczu pozostałego po mięsie, zanim doda się do tej wody pokrojone warzywa, lub po prostu do gotowania wywaru używać typowego „chudego” mięsa. Należy również pamiętać, iż najzdrowsza zupa to taka, którą przygotowuje się zaraz przed podaniem. Zasadniczo nie powinno się zup podgrzewać ani odgrzewać, gdyż tracą wtedy swoje wartości odżywcze.

   Zupy są bardzo sycące, a przy tym nie są kaloryczne. Jedynie dodawane do nich składniki typu makaron zawierają więcej kalorii. Natomiast jeśli ktoś lubi zupki o płynnej (nawet powiedziałabym rzadkiej ) konsystencji, to taka porcja zupy na przykład kalafiorowej będzie miała około 50 kalorii. Warto jeść zupy, gdyż zawarte w nich składniki ułatwiają i wspomagają oczyszczanie się organizmu z nagromadzonych w nim toksyn czy też przynoszą ulgę naszym żołądkom. Nikomu również nie trzeba przypominać właściwości rosołu, który przecież od lat wykorzystywany bywa w profilaktyce przeziębieniowej czy też jako środek rozgrzewający już w trakcie choroby. A poza tym w naszym kraju ta właśnie zupa traktowana jest przez wielu z nas, jako potrawa tradycyjna, przygotowywana w niektórych domach jedynie od święta.

   Nie w każdym kraju kult jedzenia zup występuje na takim samym poziomie. Można posłużyć się w tym przypadku starym dobrym przysłowiem: co kraj to obyczaj. Na przykład zupa we Włoszech nie jest tak popularna jak u nas, a już na pewno nie stoi na czele posiłku. Jeżeli już Włosi podają zupy, to robią to wieczorem. Spełnia ona raczej funkcje przekąski podawanej na ciepło, lub nawet w celach leczniczych. Poza tym większość przyrządzanych tam zup to potrawy w stylu „owoce morza”- zupełnie inne, niż w naszej ojczyźnie. Co jak co, ale nie zamieniłabym się z nimi na nasze polskie, zupkowe przysmaki.
 

 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział