Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     

.

Winogrono

Winogrona - opis owocu, jego rodzaje, odmiany. Składniki i wartości odżywcze, witaminy, minerały, kalorie.

winogrono   Tak jak sama nazwa świadczy, owoce te służą w głównej mierze do pozyskiwania wina i to od dawien dawna. Wino produkowały takie starożytne ludy jak Fenicjanie, Asyryjczycy, Somici, Hetyci, Babilończycy i Egipcjanie, natomiast Grecy i Rzymianie mieli nawet specjalnych winnych bogów. Z tych krajów winorośl szybko rozprzestrzeniała się na sąsiednie lądy wszędzie zyskując popularność. Z czasem jednak na terenach mało nadających się pod uprawę winorośli, tj. na północy i wschodzie Europy przeważył wpływ produkowanych na miejscu wódki i piwa i tak już zostało.

Winogrona zawierają bardzo dużo cukru gronowego, który przenika bezpośrednio do krwi, działają więc wzmacniająco na organizm i pomagają szybko regenerować siły, mają dodatni wpływ na układ krwionośny i system naczyniowy. Winogrona, jako nieliczne owoce, zawierają jod, bardzo ważny dla funkcjonowania tarczycy.

Winogrona bywają ciemnoniebieskie, ciemnoczerwone,  zielonożółte, żółte i zielone, a wszystkie charakteryzują się wyśmienitym smakiem i miłym aromatem.

Co i w jakich ilościach jest w winogronach?
Czyli wartości odżywcze winogron.

Woda, tłuszcze, węglowodany, białka (g/100 gram winogron):
Woda: 81,0 g. Tłuszcze: 0,28 g. Białka: 0,7 g. Węglowodany: 17,0 g.
KJ = 290

Witaminy (mg/100 gram winogron):
B
1: 0,046 mg. B2: 0,025 mg. B6: 0,073. C: 5 mg. E: .
Karoten: 0,0045 mg

Minerały (mg/100 gram winogron):
Sód: 1,9. Potas: 192,0. Magnez: 9,3. Wapń 18,0. Fosfor: 20,0
Żelazo: 0,51. Jod: 0,001

 


 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział. Przepisy kulinarne z owocami i warzywami.