Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     


Surówki

Przepisy kulinarne owocowo - warzywne, surówki w głównej mierze bazujące na owocach lub / i warzywach.

.: Surówki :.
Surówka z bakłażanów
Surówka z bakłażanów i selerów
Surówka z brokułów lub kalafiorów
Surówka z brokułów lub kalafiorów w sosie
Surówka z brukselki
Surówka z brukselki z rodzynkami
Surówka klasyczna z cykorii lub endywii

Surówka klasyczna z cykorii lub endywii z zieloną cebulą
Surówka klasyczna z cykorii lub endywii z pomarańczą
Surówka z dyni z bakaliami
Surówka z głąbików krakowskich
Surówka z kwaszonych głąbików krakowskich
Surówka z kwaszonych głąbików krakowskich z papryka
Surówka z jarmużu w majonezie
Surówka z jarmużu i selera naciowego
Surówka z sokiem z żurawin
Surówka z kapusty pekińskiej
Surówka z papryki z orzechami
Francuska surówka z papryki
Surówka z papryki z porami
Surówka z kiszonej papryki w majonezie
Surówka z pasternaku
Surówka z pasternaku z orzechami
Surówka z
rzeżuchy
Surówka z selerów naciowych
Surówka z selerów naciowych w majonezie

   


 
     

.
   Nie każdy z nas wie (a już w szczególności mają z tym problem panowie), czym różnią się od siebie dwa, używane bardzo często w naszych kuchniach, terminy. Mianowicie chodzi mi o różnicę pomiędzy surówką a sałatką. Dla tych, którzy często spędzają czas w kuchni (nie tylko na gotowaniu) rozróżnienie tych dwóch terminów nie powinno być problemem. Sałatki mogą być przyrządzane zarówno z surowych jak i gotowanych składników. Surówki natomiast robione są wyłącznie ze składników surowych. O dobrych stronach spożywania warzyw i owoców nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Warto jednak zwrócić uwagę na szereg zalet, jakie przynosi ze sobą przygotowywanie surówek.

   Przygotowanie surówki jest banalnie proste. Ponieważ składają się na nią surowe warzywa czy owoce, przygotowanie takiego dania sprowadza się w głównej mierze do obrania i pokrojenia danego składnika oraz do wymieszania do z pozostałymi składowymi surówki. Cały proces trwa zaledwie kilka czy kilkanaście minut. Składniki do surówki można kupić w pierwszym lepszym sklepie spożywczym czy też w typowym „warzywniaku”, których jest na pęczki w każdym mieście lub zerwać we własnym ogródku- o ile taki się posiada. Warzywa i owoce bogate są w duże dawki witamin, a jedzone w postaci surowej są o wiele zdrowsze, niż po ich obgotowaniu (w trakcie gotowania warzywa i owoce tracą wiele substancji odżywczych, a także często zatracają swój charakterystyczny smak).   Najpopularniejsze, szczególnie w sezonie letnim, są surówki owocowe. Sporządzając takie potrawy należy zwrócić uwagę na kilka zasad, do których powinniśmy się stosować. Po pierwsze i najważniejsze zarazem- wszystkie owoce należy dokładnie myć przed podaniem (nawet jeśli dany owoc będzie później obierany). Mycie jest na tyle ważnym procesem, iż nigdy nie można mieć pewności co to warunków, w jakich składowane były owoce, zanim trafiły na nasze stoły- nawet najczystsze wizualnie owoce mogą być zanieczyszczone. Surówkę powinno zjeść się zaraz po jej przyrządzeniu- jeśli chce się ją przechować „na później” należy trzymać ją w lodówce. Niektóre źródła podają, iż wszystkie surówki przed podaniem należy schładzać- nie jest to jednak koniecznością.

   Niektórzy zapewne zastanawiają się, dlaczego surówki owocowe stały się ostatnio tak popularne. Z jednej strony stało się tak dzięki lepszemu dostępowi do szerokiej gamy owoców oferowanych przez okoliczne sklepy i hipermarkety. Poza tym zaczęto stawiać na zdrową, naturalną, a najlepiej jeszcze wyprodukowaną samodzielnie żywność. Zaczęto wreszcie doceniać zalety warzyw i owoców, znane już przed wieloma latami naszym dziadom i pradziadom. Okazało się bowiem, iż to właśnie owoce, ze wszystkich znanych nam grup spożywczych, zawierają największe ilości witamin (na przykład witaminy C), błonnika oraz węglowodanów. Nasi specjaliści doszli do wniosków, iż bez owoców nie da się żyć i normalnie funkcjonować. A ponadto odkryli, iż wiele z nich posiada pewne właściwości lecznicze, wspomagające długotrwałe procesy leczenia czy zmniejszające ryzyko zachorowań. Owoce mają również właściwości odchudzające- prawie nie mają w sobie tłuszczu- stąd tez pewnie wzięła się moda na liczne odchudzające surówki.

   Ta lista zalet niewątpliwie przyczyniła się do wzrostu popularności dań takich jak surówki. Za ich przyrządzaniem przemawia jeszcze jedna, niewątpliwie ważna dla wszystkich korzyść. Przygotowanie takiej surówki jest stosunkowo tanie- szczególnie w sezonie. A składnikiem takiej surówki może być praktycznie każde warzywo czy owoc, który lubimy.
 

 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział