Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     


Sosy

Przepisy kulinarne owocowo - warzywne, sosy zimne i gorące w głównej mierze bazujące na owocach lub / i warzywach.

.: Sosy :.

w przygotowaniu ...

   


 
     

.
   Sos, to nic innego jak płyn, który sporządzany jest z konkretnych składników i stanowi dodatek do innego dania. Sosy mogą być różne- zależy to od potraw, do których będą dodawane, oraz od składników, z których zostaną przyrządzone. Mogą być sosy słodkie, kwaśne, ostre, łagodne czy też mieszające ze sobą różnego rodzaju smaki. Stosowane są przeważnie jako dodatek do ryb, mięs, sałatek czy deserów (w tym ostatnim przypadku bywają to raczej sosy komponowane na bazie owoców, a nie warzyw).

   Sosy zimne dodawane bywają do potraw zimnych, natomiast sosy gorące- do dań podawanych na ciepło. Oczywiście istnieją wyjątki od tej reguły. Sosy gorące przeważnie posiadają gęstszą konsystencję i są niejednokrotnie „spoiwem” łączącym w jedno danie poszczególne składniki potrawy. Przygotowywane są często na bazie wywarów z warzyw lub mięsa i zagęszczane (w zależności od potrzeb czy upodobań) przeważnie mąką. O charakterze i smaku sosu decyduje w głównej mierze ilość i rodzaj dodawanych do niego składników. Chcąc na przykład przyrządzić sos pieczarkowy- dodajemy do niego konkretną ilość pieczarek. Natomiast sosy zimne przyrządzane bywają na bazie wody i oliwy, z dodatkiem przypraw, które wystarczy ze sobą połączyć- bez potrzeby gotowania itp.   Sosy- szczególnie te warzywne i podawane na ciepło- mogą być już same w sobie bazą dla wielu potraw. Na pewno każdy z nas zna receptury przyrządzania sosów do makaronu po bolońsku czy neapolitańsku, czy też sosów chińskich lub słodko-kwaśnych stanowiących dodatek do potraw przygotowywanych na bazie ryżu. A w przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie przygotować sosu samodzielnie, z dostępnych nam warzyw i innych składników, możemy posłużyć się gotowymi produktami tego rodzaju, oferowanymi na przykład przez firmę o nazwie Delecta. Produkty tej firmy pakowane są w słoiczkach. Zawierają kawałki warzyw (w przeciwieństwie do typowych, sproszkowanych sosów z torebki, które tylko miesza się z wodą i podgrzewa) i praktycznie gotowe są do podania zaraz po podgrzaniu. Można dodawać do nich ulubione, pokrojone w kosteczkę mięso czy też świeże warzywa, tyle że trzeba je wcześniej przygotować w taki sposób, by nie dorzucać ich do podgrzewającego się sosu w postaci surowej- gdybyśmy wrzucili to wszystko razem, to sos by się już dawno przypalił, a mięso nie byłoby jeszcze gotowe.

   Sosy nadają się praktycznie na każdą okazję. I to zarówno sosy zimne, jak i te podawane na ciepło. Czasami często właśnie, po umiejętnie sporządzonym sobie, można poznać wyśmienitego kucharza. Bo to właśnie sosy sprawiają, iż z pozoru zupełnie nieciekawe i standardowe danie może nabrać zupełnie innego wymiaru. Albo też ten sam zestaw składników po połączeniu ich dwoma różnymi sosami nabiera dwa krańcowo różne smaki. Niektórzy uważają, iż polanie potrawy sosem jest zabiegiem wyłącznie dekoracyjnym- nieprawda! Każdy sos zmienia smak całego dania. Może je złagodzić, lub też wyostrzyć jego smak. Może podkreślić główny składnik potrawy, jak również sam w sobie może stać się głównym składnikiem. Wśród najpopularniejszych i najczęściej stosowanych w naszych kuchniach sosów można wymienić: bolognese, chrzanowy, włoski, grzybowy, koperkowy, pomidorowy, rybny, sojowy, tatarski czy vinaigrette.

   Najistotniejszą rolę sosy odgrywają w kuchni włoskiej, gdzie praktycznie każdy włoski region ma swój własny i charakterystyczny zestaw sosów, na przykład do makaronu czy włoskich pierożków. Tyle że podawane u nich sosy są znacznie gęstsze i cięższe od naszych- bazą jest przeważnie smalec lub śmietana. Faktem jest, iż oni sosy uwielbiają i podają je praktycznie do wszystkiego.
 

 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział