Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     

.

Pasternak

Pasternak - opis warzywa, jego rodzaje, odmiany. Składniki i wartości odżywcze, witaminy, minerały, kalorie.

pasternak

   To bardzo delikatna jarzyna korzeniowa pochodzącą z Europy Wschodniej. Ma bardzo charakterystyczny aromat (który kucharze łagodzą dodając śmietany). Z wyglądu przypomina zimowa marchew, jednak znacznie bladszą.

Częścią jadalną pasternaku są korzenie, zresztą bardzo przypominające dużą pietruszkę. Korzenie te dochodzą nawet do czterdziestu centymetrów długości i dwunastu centymetrów grubości.

Pasternak był niegdyś warzywem bardzo popularnym w Polsce. W sumie można powiedzieć, że został "wypchnięty" przez ziemniaki, których uprawa opanowała całą Polskę.

U nas uprawiana jest odmiana Półdługi Biały, który ma korzeń o długości około 25 centymetrów, stopniowo zwężający się ku dołowi. Ma szarobiałą skórkę i biały miąższ. Jest to odmiana późna, plenna, dobrze się przechowującą.

Jakie względy przemawiają za tym warzywem? Jest wartościowy biologicznie, smaczny, jego uprawa daje duży plon, a w chłodnym miejscu można go przechowywać 2 - 3 tygodnie, w piwnicznym kopcu wytrzymuje w dobrym stanie kilka miesięcy.

Tak jak przy zakupach innych warzyw, tak i przy pasternaku należy zwrócić baczną uwagę by nie nabyć uszkodzonej sztuki. Szczególnie powinny nas interesować świeżo wyglądające sztuki.

Przepisy kulinarne z pasternakiem:
Surówka z pasternaku
Surówka z pasternaku z orzechami

Zupa z pasternaku
 

 
 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział. Przepisy kulinarne z owocami i warzywami.