Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     

.

Malina

Maliny - opis owocu, jego rodzaje, odmiany. Składniki i wartości odżywcze, witaminy, minerały, kalorie.

malina   Te owoce również mają swoja mitologiczna historię. Według rzymskich podań wszystkie maliny były kiedyś białe. Pewnego razu, gdy Jowisz był jeszcze dzieckiem, chciał głośnym krzykiem wyprowadzić z równowagi kapłanów bogini urodzaju. Jego opiekunka, nimfa Ida, córka króla Krety zamierzała łobuziaka uspokoić "zatykając" mu usta malinami. Gdy jednak schylała się, aby zerwać owoc, ostry kolec ukuł ja w pierś i kropla krwi spadła na owoc, zabarwiając go na czerwono. 

Malina, siostra jeżyny, jest podobnie jak ona pochodzenia europejskiego i od dawna jest zadomowiona w naszych lasach oraz naszym menu. Jednak uprawiać maliny w ogrodach zaczęli dopiero w średniowieczu klasztorni mnisi.
Od stuleci maliny odgrywały również sporą rolę w medycynie ludowej, stosowano je jako środek na poty oraz regulujący gospodarkę wodną organizmu. Liście malin używane są natomiast do parzenia herbatek i płukanek.

Maliny należą do najpopularniejszych i najbardziej u nas lubianych owoców, taka zaś, a nie inna proporcja pomiędzy zawartością kwasów i cukrów, powoduje że można na surowo spożywać ich nawet duże ilości.

Co i w jakich ilościach jest w malinach?
Czyli wartości odżywcze malin.

Woda, tłuszcze, węglowodany, białka (g/100 gram malin):
Woda: 85,0 g. Tłuszcze: 0,3 g. Białka: 1,3 g. Węglowodany: 8,1 g.
KJ = 170

Witaminy (mg/100 gram malin):
B
1: 0,02 mg. B2: 0,05 mg. B6: 0,09. C: 25 mg. E: -.
Karoten: 0,0073 mg

Minerały (mg/100 gram malin):
Sód: 3,0. Potas: 170,0. Magnez: 30,0. Wapń 40,0. Fosfor: 44,0
Żelazo: 1,0. Jod: -

Przepisy kulinarne z malinami:

Pianka malinowa

 

 


 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział. Przepisy kulinarne z owocami i warzywami.