Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     


Konfitury

Przepisy kulinarne owocowo - warzywne, konfitury w głównej mierze bazujące na owocach lub / i warzywach.

.: Konfitury :.

w przygotowaniu ...

   


 
     

.
   W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o tematyce związanej ze zdrową żywnością oraz zasadami odpowiedniego odżywiania się. Wróciła moda na posiadanie własnych działek i niewielkich ogródków, na których uprawiać można warzywa i owoce oraz sadzić piękne kwiaty. Jeżeli chcemy, aby owoce i warzywa zebrane przez nas latem cieszyły nas przez całą zimę, musimy w odpowiedni sposób je utrwalić i przechowywać. Wśród najpopularniejszym metod w tym zakresie wymienić należy pasteryzację, czyli proces polegający na ogrzewaniu zamkniętych w słoikach surowców. Najczęściej pasteryzacji poddaje się kompoty, dżemy oraz różnego rodzaju przeciery owocowe. Używana do procesu pasteryzacji wysoka temperatura skutecznie niszczy drobnoustroje, które mają związek z psuciem się produktów.   Przetwory takie jak na przykład konfitury przyrządza się przeważnie latem, kiedy mamy do dyspozycji największa ilość owoców, pozyskiwanych niejednokrotnie z naszych własnych, prywatnych ogródków. Zwykle korzystając z wyhodowanych przez siebie owoców mamy większe zaufanie, co do ich jakości. Aby przyrządzić konfitury będzie nam potrzebnych kilka składników. Po pierwsze niezbędny będzie nam słoik, w którym przygotowaną masę należy umieścić. Ponadto potrzebny będzie cukier, który jest niezastąpionym środkiem służącym utrwaleniu konfitury. Niekiedy można go zastąpić dostępnymi w sklepach środkami żelującymi lub zagęszczającymi, jednak smak takiej konfitury będzie zgoła inny (gorszy) i nie będzie już można nazwać konfitury naturalną. Do przygotowania konfitury używamy owoców w całości (jeśli są to owoce małego formatu) lub pokrojonych na mniejsze kawałki. Do gotowania masy używamy zwykłego garnka lub patelni, na której gotujemy owoce posypane cukrem i puszczające soki. W trakcie procesu gotowania niestety trzeba ciągle pilnować, by nasza masa się nie przypaliła. Puszczane przez owoce soki ulegną po pewnym czasie odparowaniu, a cała masa, dzięki zawartości cukru w owocach i nie tylko, zgęstnieje. Niektóre źródła mówią, iż proces przygotowania konfitury powinien trwać kilka dni, w trakcie których powstała masa jest ogrzewana i podgotowywana po kilka razy dziennie. Gdy masa jest już gotowa i schłodzona, wkładamy ją do słoików, szczelnie zakręcamy i odkładamy do naszej pełnej zapasów na długa zimę spiżarni.

   Mimo iż konfitury przygotowywane są ze świeżych owoców, to same w sobie zawierają niewielka ilość witamin. Dzieje się tak dlatego, iż w procesie gotowania te wartości odżywcze „wyparowują” z przygotowywanej bez nas masy. Mimo wszystko nadal są dużo zdrowsze, niż dżemy czy powidła oferowane do sprzedaży w sklepach. Poza tym konfitury są bardzo smaczne. Dawniej takie domowe konfitury robiło się praktycznie w każdym domu. Najpierw chodziło się ze wszystkimi domownikami na działkę czy do lasu, zbierało się owoce, a później mama lub babcia przygotowywała z nich wspaniałe przetwory. Konfitury przez całą zimę gościły na naszych stołach i przypominały nam smaki dalekiego lata. Dziś wiele gospodyń odeszło od tego pięknego zwyczaju. Panie wolą kupować gotowe, często dużo tańsze produkty, których jakość niejednokrotnie pozostawia wiele do życzenia, zamiast kultywować nasze piękne polskie tradycje. Wprawdzie przygotowywanie domowych konfiturek wymaga zarówno czasu jak i cierpliwości, to jednak warto zaznajomić się z tą tematyką, by móc cieszyć się w trakcie długich zimowych wieczorów ich niepowtarzalnym smakiem, którego żaden z przetworów kupionych w sklepie nie byłby w stanie zastąpić.
 

 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział