Owoce i Warzywa
 

 Strona główna   |   Dodaj stronę do ulubionych   |   Kontakt     .

 
 


   Menu:     Owoce   |   Warzywa   |   Owocowe i warzywne przepisy kulinarne   |   Alfabetyczny spis treści    

 
     


Desery

Przepisy kulinarne owocowo - warzywne, desery w głównej mierze bazujące na owocach lub / i warzywach.

.: Desery :.

w przygotowaniu ...

   


 
     

.
   Jedzenie jest sensem naszego życia- tak twierdzi większość obżartuchów i smakoszy. Nie wiem, czy każdy zgodzi się z tym, stwierdzeniem, jednak każdy na pewno przyzna się w duszy, iż jedzenie sprawia nam wszystkim przyjemność. Podobnie wygląda sprawa związana z jedzeniem słodyczy. Chociaż wiemy, iż spożywane w dużych ilościach mogą nam szkodzić- nie możemy oprzeć się pokusie, by chociaż raz na jakiś czas pofolgować sobie i jakąś słodycz na poprawę nastroju zakupić. Apetyt na słodkości jest znakiem, iż nasz organizm domaga się cukru. Jeśli ma się ochotę na odrobinę słodkiej przyjemności, warto wybrać taką słodką propozycję, która będzie najbardziej wartościowa dla naszego organizmu (najlepiej żeby była jednocześnie słodka i zdrowa).

   Każdy lekarz, bez względu na schorzenie, które nam dolega, zalecać będzie spożywanie owoców pod każdą postacią. Można je dodawać do większości dań, które pełnią funkcję deserów w naszej kuchni. Tak więc owoce nadają się zarówno do dekorowania na przykład deserów lodowych, jak również stanowić mogą ich najważniejszy- poza samymi lodami- składnik. Można je dodawać (w całości lub w kawałkach) do pieczonych przez nas ciast, do koktajli przyrządzanych na przyjęcia, do budyniów, czy też podawać je bez żadnych dodatków, jako surowe przystawki czy deser.   Jeżeli już decydujemy się ma jakieś słodkie desery, to wybierajmy na przykład takie ciasta, które zawierają w sobie właśnie owoce, które są bogatym źródłem witamin. Ewentualnie zamiast typowych słodkich deserów wybierajmy te na bazie niskokalorycznego mleka czy gorzkiej czekolady, bogatej w tak zwane antyutleniacze. Istnieje naprawdę wiele sposobów na to, by nie odmawiać sobie przyjemności związanej z jedzeniem słodyczy, tyle że trzeba zwrócić większa uwagę na ich zawartość w trakcie ich kupowania czy przygotowywania.

   Dlaczego desery zawierające owoce są zdrowsze? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Po pierwsze desery owocowe bogate są w składniki odżywcze (błonnik, witaminy, potas, magnez, fosfor, wapń, itp). Ponadto same w sobie są już słodkie, więc używając ich do pieczenia ciast czy przygotowywania deserów nie trzeba praktycznie dodawać do nich cukru- lub dodaje się go dosłownie w symbolicznych ilościach. Poza tym fruktoza, czyli cukier zawarty w owocach, jest lepiej przyswajany przez nasz organizm i zdrowszy. Mało tego, desery z owocami są pyszne i kolorowe- stąd też rodzice często przygotowują swoim małym dzieciom właśnie desery z owocami, by maluchy jedząc słodkie potrawy dostawały jednocześnie niezbędną do ich prawidłowego rozwoju porcję witamin.

   Poza tymi wszystkimi zaletami owoców nie można zapominać, iż pełnią one jednocześnie pewną bardzo ważną dla naszego zdrowia funkcję. Są stosowane w profilaktyce- czyli przeciwdziałaniu- schorzeń, które występują najczęściej u kobiet. Jedną z tych chorób jest otyłość. Jedząc codziennie dawkę owoców, można jej- przynajmniej w pewnym stopniu- zapobiec. Ponadto jedzenie owoców opóźnia procesy starzenia się naszego organizmu. Dlatego też włączmy w naszą codzienna dietę przynajmniej minimalną ilość tych bogatych w substancje odżywcze produktów. A jeśli nie lubimy spożywać owoców w ich naturalnej postaci, to używajmy ich jako dodatek chociażby do pysznych, przyrządzanych przez nas deserów. Efekty może nie będą widoczne od razu, jednak po latach na pewno przyczynią się do lepszego samopoczucia i stanu naszego zdrowia. Uczmy również nasze dzieci, od najmłodszych lat, miłości do owoców. Niech odkrywają ich wspaniałe zalety i niepowtarzalny smak. Jeśli już teraz polubią owoce, będą je włączać do swojej diety przez całe swoje życie.
 

 
 
 

Copyrights © 2007 owoce-warzywa.com. Na stronie "Owoce i Warzywa" zawarty został spis owoców, spis warzyw oraz ich nazwy i podział